Szklana góra (lydbog) af Bracia Grimm
Bracia Grimm (forfatter), Masza Bogucka (indlæser)

Szklana góra (Baśnie Braci Grimm) lydbog

25,00 DKK (inkl. moms 31,25 DKK)
W pewnym królestwie rósł magiczny jawor, dzięki któremu spełniały się życzenia. Często siadywała pod nim królowa, spędzając czas ze swoją malutką córeczką. Kobieta kochała córkę, lecz raz, nie mogąc uspokoić dziecka, zawołała nieopatrznie, by dziewczynkę porwały ptaki. Jawor natychmiast spełnił życzenie królowej. Dziecko zniknęło jej z oczu, a ona nie mogła już go odzyskać. Dziewczynka został...
Lydbog 25,00 DKK
E-bog 25,00 DKK
Forfattere Bracia Grimm (forfatter), Cecylia Niewiadomska (oversætter), Masza Bogucka (indlæser)
Forlag SAGA Egmont
Udgivet 27 april 2020
Længde 0:34
Genrer Children’s / Teenage fiction: Traditional stories
Sprog Polish
Format mp3
Beskyttelse Vandmærket
ISBN 9788726516890
W pewnym królestwie rósł magiczny jawor, dzięki któremu spełniały się życzenia. Często siadywała pod nim królowa, spędzając czas ze swoją malutką córeczką. Kobieta kochała córkę, lecz raz, nie mogąc uspokoić dziecka, zawołała nieopatrznie, by dziewczynkę porwały ptaki. Jawor natychmiast spełnił życzenie królowej. Dziecko zniknęło jej z oczu, a ona nie mogła już go odzyskać. Dziewczynka została zamieniona w ptaka. Upłynęły lata, zanim pojawił się rycerz gotowy pomóc zaklętej królewnie.
Baśnie Braci Grimm to opowieści oparte na podaniach i wierzeniach ludowych. Autorzy zapraszają do niezwykłej rzeczywistości, w której sacrum swobodnie przenika się z profanum, a dobro zawsze triumfuje. Bracia Grimm – Wilhelm Karl Grimm (1786–1859 i Ludwig Karl Grimm (1785–1863) pisarze i językoznawcy, większość dzieł (w tym 33-tomowy „Słownik niemiecki" i „Baśnie braci Grimm") opublikowali wspólnie. W 1837 roku, razem z pięcioma innymi profesorami z Getyngi, zaprotestowali przeciwko łamaniu konstytucji, którego dopuścił się król Ernest August I. Autorów listu protestacyjnego spotkały natychmiastowe represje – zostali usunięci z uniwersytetu i wygnani z kraju. Baśnie, zebrane w oparciu o studia nad mitami, podaniami oraz opowieściami ludowymi, zdobyły popularność i zostały przełożone na około 70 języków. W roku 2005 zbiór został wpisany na listę Pamięć Świata przez Unesco.