Затрупана София (e-bog) af Kiril Hristov
BookClub ready
Kiril Hristov (forfatter)

Затрупана София e-bog

33,72 DKK (inkl. moms 42,15 DKK)
„Затрупана София" е реалистична картина, мемоар, описващ живота на лирика Кирил Христов на фона на столицата в годините след Освобождението. Докато Кирил Христов „прекосява" София, ние се срещаме с някои от неговите другари, ставаме свидетели на личните му драми, любовните му разочарования, развалените приятелства и конфликтите. Петко Каравелов, Иван Вазов и Антон Страшимиров са малка част от б...
E-bog 33,72 DKK
Forfattere Kiril Hristov (forfatter)
Forlag SAGA Egmont
Udgivet 15 marts 2023
Længde 246 sider
Genrer Biography and non-fiction prose
Sprog Bulgarian
Format epub
Beskyttelse Vandmærket
ISBN 9788728156377
„Затрупана София" е реалистична картина, мемоар, описващ живота на лирика Кирил Христов на фона на столицата в годините след Освобождението. Докато Кирил Христов „прекосява" София, ние се срещаме с някои от неговите другари, ставаме свидетели на личните му драми, любовните му разочарования, развалените приятелства и конфликтите. Петко Каравелов, Иван Вазов и Антон Страшимиров са малка част от бележитите за времето лица, които крачат редом до Кирил Христов като негови приятели, но и литературни конкуренти. „Затрупана София" предава духа на епохата и живота на един необикновен човек.

Кирил Христов е писател с богато и разнообразно литературно наследство, преводач и драматург, живял в периода 1875 – 1944 год. Творчеството му се състои от множество стихосбирки, романи, мемоари и разкази. Издава своята първа стихосбирка „Песни и въздишки" през 1896 год., а бурният интерес, който тя предизвиква, дава основа за последващи издания. Популярността му расте и постепенно се утвърждава като един от строителите на модерната българска литература. От една страна смело и разкрепостено, от друга крайно патриотично, творчеството на Кирил Христов е сред най-цензурираните в българската литература. В периода до 1918 год. създава стихотворения, драми и разкази на военна тематика. Творчеството му след 40-та година вплита равносметки за изминалия му живот, а автобиографичната книга „Време и съвременници", над която работи до последните си дни, описва литературно-общественото развитие на България.