Król w Żółci. Zbiór opowiadań (e-bog) af Robert William Chambers
BookClub ready

Król w Żółci. Zbiór opowiadań e-bog

35,84 DKK (inkl. moms 44,80 DKK)
"Modlę się, by Bóg przeklął autora, który na świat cały rzucił klątwę swym dziełem niezwykłej urody i znakomitości, strasznym w swej prostocie, nieodpartym w swej prawdziwości - rzucił klątwę na świat, który drży teraz przed Królem w Żółci". Rok 1920. Na całym świecie, jak zaraza, rozprzestrzenia się znajomość osobliwej książki. Jej hipnotyzująca treść przyciąga kolejnych nieszczęśników i dopro...
E-bog 35,84 DKK
Forfattere Robert William Chambers (forfatter), Violetta Dobosz (oversætter)
Forlag SAGA Egmont
Udgivet 10 marts 2023
Længde 224 sider
Genrer Short stories
Sprog Polish
Format epub
Beskyttelse Vandmærket
ISBN 9788728534113

"Modlę się, by Bóg przeklął autora, który na świat cały rzucił klątwę swym dziełem niezwykłej urody i znakomitości, strasznym w swej prostocie, nieodpartym w swej prawdziwości - rzucił klątwę na świat, który drży teraz przed Królem w Żółci".

Rok 1920. Na całym świecie, jak zaraza, rozprzestrzenia się znajomość osobliwej książki. Jej hipnotyzująca treść przyciąga kolejnych nieszczęśników i doprowadza ich do... przemiany. Kolejne nowele zbioru prezentują bohaterów, którzy pod wpływem przebiegłego utworu zaczynają pogrążać się w świecie fantazji, urojeń i podejrzeń. Mistrzowskie studium psychozy, w którym emocje sięgają zenitu.

Główny motyw zbioru został zapożyczony i rozwinięty przez Lovecrafta. Pewne wątki literackiego horroru zostały wykorzystane przez twórców serialu „True Detective".

Lektura obowiązkowa dla miłośników Lovecrafta i Poe.

Robert W. Chambers (1865-1933) - amerykański pisarz, niezwykle popularny na początku XX wieku, głównie za sprawą cyklu opowieści grozy „Król w Żółci”. Autor konceptu polegającego na połączeniu poszczególnych historii motywem tajemniczej księgi, zastosowanego później przez H.P. Lovecrafta w „Necronomiconie". Choć współcześnie pisarz ten jest już nieco zapomniany, to nawiązania do jego tekstów wciąż zasilają popkulturę, czego dowodem jest np. serial „True Detective".