Pokój na wieży. Zbiór opowiadań (e-bog) af Edward Frederic Benson
BookClub ready

Pokój na wieży. Zbiór opowiadań e-bog

36,20 DKK (inkl. moms 45,25 DKK)
Zwykły pech czy jednak przekleństwo?Zbiór 13 opowieści grozy, który otwiera tytułowy, najsłynniejszy w dorobku autora "Pokój na wieży". Seans spirytystyczny, samobójstwo alkoholika czy tragedia rodzinna w opustoszałym domu - tematy klasyczne dla opowieści grozy w opracowaniu Bensona zyskują wyrafinowany kształt i budują przygniatającą atmosferę. Autor nie raz wychodzi również poza konwencję i e...
E-bog 36,20 DKK
Forfattere Edward Frederic Benson (forfatter), Ewa Horodyska (oversætter)
Forlag SAGA Egmont
Udgivet 16 februar 2023
Længde 208 sider
Genrer Short stories
Sprog Polish
Format epub
Beskyttelse Vandmærket
ISBN 9788728533970
Zwykły pech czy jednak przekleństwo?

Zbiór 13 opowieści grozy, który otwiera tytułowy, najsłynniejszy w dorobku autora "Pokój na wieży". Seans spirytystyczny, samobójstwo alkoholika czy tragedia rodzinna w opustoszałym domu - tematy klasyczne dla opowieści grozy w opracowaniu Bensona zyskują wyrafinowany kształt i budują przygniatającą atmosferę. Autor nie raz wychodzi również poza konwencję i eksperymentuje z formą, jak w utworze „Wyłonienia z mroku", w którym źródłem grozy jest... temperatura i jej zmienność.

Styl Bensona był chwalony przez samego Lovecrafta, a wiele z jego utworów inspirowało kolejnych twórców kultury. Warto zwrócić uwagę, że motyw z opowiadania "Seans pana Tilly'ego" przywodzi na myśl współczesny film "Uwierz w ducha" z Patrickiem Swayze i Demi Moore w rolach głównych.

Dla miłośników mocnych wrażeń i niesamowitości spod znaku Lovecrafta. Edward Frederic Benson (1867–1940) - angielski powieściopisarz i biograf (autor m.in. życiorysu królowej Wiktorii), pisał i publikował również swoje pamiętniki. Najbardziej znany jako autor klasycznych opowiadań grozy (m.in. słynnego „Pokoju na wieży"), które wysoko cenił sam mistrz gatunku - Lovecraft. Syn arcybiskupa Canterbury, debiutował jeszcze na studiach, w 1893 r., powieścią "Dodo", która zyskała spory rozgłos. Był gejem, który ukrywał się ze swoją orientacją, jednak wątki homoerotyczne pojawiają się w kilku jego powieściach. Jako pisarz miał talent do wnikliwych obserwacji socjologicznych, po mistrzowsku posługiwał się satyrą.