BookClub ready
Zagubione duchy e-bog
36,20 DKK
(inkl. moms 45,25 DKK)
Zbiór wszystkich opowiadań grozy autorstwa jednej z najbardziej znanych twórczyń gatunku w swojej epoce. Zgodnie z tytułem, są to typowe ghost stories, a akcja większości opowiadań rozgrywa się w prowincjonalnym, niepokojącym krajobrazie Nowej Anglii. Freeman portretuje głównie ówczesne kobiety, których ustatkowana, do bólu przewidywalna, podporządkowana normom i zasadom egzystencja kontrastuje...
E-bog
36,20 DKK
Kan læses i vores apps til iPhone/iPad og Android.
Kan læses i appen
Forlag
SAGA Egmont
Udgivet
1 august 2022
Længde
238 sider
Genrer
Short stories
Sprog
Polish
Format
epub
Beskyttelse
Vandmærket
ISBN
9788728365106
Zbiór wszystkich opowiadań grozy autorstwa jednej z najbardziej znanych twórczyń gatunku w swojej epoce. Zgodnie z tytułem, są to typowe ghost stories, a akcja większości opowiadań rozgrywa się w prowincjonalnym, niepokojącym krajobrazie Nowej Anglii. Freeman portretuje głównie ówczesne kobiety, których ustatkowana, do bólu przewidywalna, podporządkowana normom i zasadom egzystencja kontrastuje z niesamowitością zjawisk nadprzyrodzonych. Pozycja obowiązkowa dla miłośników oldskulowych opowiadań grozy w stylu utworów Edith Wharton.
Mary E. Wilkins Freeman (1852-1930) - pochodziła z ortodoksyjnej protestanckiej rodziny, jej rodzice stosowali surowe metody wychowawcze, co znajduje odzwierciedlenie w wielu jej utworach. Wcześnie osierocona, imię Eleanor przybrała na cześć zmarłej matki. Gdy została bez zaplecza finansowego, zamieszkała z przyjaciółką i zaczęła zawodowo zajmować się pisaniem. Związała się z niepraktykującym lekarzem Charlesem Manningiem Freemanem, po 10 latach burzliwej relacji para wzięła ślub. Jej mąż cierpiał na alkoholizm i miał opinię kobieciarza, ostatecznie małżonkowie rozwiedli się. Freeman była pierwszą laureatką nagrody Williama Deana Howellsa przyznawanej przez American Academy of Arts and Letters. Najbardziej znana jako autorka powieści i opowiadań grozy. Wiele jej dzieł ma jawnie feministyczny przekaz. Utwory takie jak "Zakonnica z Nowej Anglii" czy "Bunt Matki" rozpoczęły dyskusję na temat roli i powinności kobiety w ówczesnym społeczeństwie.